Which costs less? - BabyUniversity.com - Baby and parenting forums and reviews
User Tag List

Forum Jump: 
 
Thread Tools
#1 of 18 Old 09-29-2002, 04:10 PM - Thead Starter
Special Member
 
Roxanna30135's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 2,369
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Liquid laundry detergent or powder?
Roxanna30135 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
#2 of 18 Old 09-29-2002, 09:16 PM
Advanced Member
 
Kristenph's Avatar
 
Join Date: Nov 2000
Location: NC
Posts: 914
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
When I've compared, liquid is more expensive.
Kristenph is offline  
#3 of 18 Old 09-29-2002, 09:30 PM
Moderator
 
Spaggie's Avatar
 
Join Date: Jan 2001
Location: Katy, Texas (Houston)
Posts: 26,357
Likes Earned: 22
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Liquid seems to be more expensive unless you can find a really good sale. But I hate powders. Even when I disolve it before putting the clothes in, something always comes out with powder on it and has to be rewashed.

~*~Brenda~*~
mom to Drew (16) High School At Last!
mom to Ally (10) 4th Grade, Baby! WooHoo!

Parenthood:  That state of being better chaperoned than you were before marriage.  ~Marcelene Cox  Sing out loud in the car even, or especially, if it embarrasses your children.  ~Marilyn Penland
Spaggie is offline  
 
#4 of 18 Old 09-29-2002, 10:57 PM - Thead Starter
Special Member
 
Roxanna30135's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 2,369
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
OK .. here is my next question ... how can you actually compare the prices. They both say (example) 200 loads per container. But the posed may be 1/4 cup of powder per load and the liquid may be 1/2 cup per load. AND ... EVERY brand has a different measuring amount per load, so it is almost impossible to compare!

This is so aggrivating!!!

Let's not even get into ULTRA or tha other concentrated crap!

I always just buy the cheapest liquid I can find with a coupon or on sale. Until recently Kirstie-Raie would breakout if we used anything but Tide ... but she seems to have grown out of that. Thank goodness!!
Roxanna30135 is offline  
#5 of 18 Old 09-30-2002, 01:48 PM
Addicted Member
 
Wendy's Avatar
 
Join Date: Jan 2001
Location: Pennsylvania
Posts: 13,841
Likes Earned: 11
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I think it depends. Liquid seems more expensive but I like it a lot better.
Althogh at Wlamart you can get ALL for 3.88. But they also have SUN and Purex which is failry cheap for 200 ounces.
Wendy is offline  
#6 of 18 Old 09-30-2002, 02:45 PM
Addicted Member
 
MeShell's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 14,046
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I buy the cheapest liquid I can find...usually Purex. I find that works better than the Walmart brand and is usually only .50 more!
MeShell is offline  
#7 of 18 Old 09-30-2002, 03:31 PM
Special Member
 
mamawolf's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Carrollton, Georgia
Posts: 5,965
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I am with Michelle...I use Purex and last week I got it at Kroger...BOGOFree!!!!
mamawolf is offline  
#8 of 18 Old 09-30-2002, 05:14 PM
Special Member
 
AWKSMOM's Avatar
 
Join Date: Feb 2001
Location: The Twilight Zone
Posts: 7,753
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I think powder is cheaper and that's what we use.
AWKSMOM is offline  
#9 of 18 Old 09-30-2002, 06:37 PM
Special Member
 
jeana's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Oregon
Posts: 2,084
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
We buy powder. I am one of those that breaks out if we use anything but Tide, and I have never had a problem with Tide powder dissolving.
jeana is offline  
#10 of 18 Old 09-30-2002, 06:49 PM
Special Member
 
lmjcrowell's Avatar
 
Join Date: Nov 2001
Location: Western NY
Posts: 1,182
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Since I got my new washing machine I haven't had any trouble with the powder dissolving. I always thought powder was cheapest, (because my mom said so, ha ha) so I don't think I have ever compared powder to liquid.
lmjcrowell is offline  
#11 of 18 Old 09-30-2002, 06:50 PM
Special Member
 
lmjcrowell's Avatar
 
Join Date: Nov 2001
Location: Western NY
Posts: 1,182
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Ha ha, sounds like I just bought my washing machine last week, actually that "new" washing machine is already a couple yrs old.
lmjcrowell is offline  
#12 of 18 Old 09-30-2002, 07:45 PM
Addicted Member
 
Meagan's Avatar
 
Join Date: Jan 2001
Location: Spencer, IN
Posts: 18,933
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Ok so looks like we need to break out our price books and see what is cheaper! I usually buy liquid because it seems to cost less to take a big 100 oz. jug home. Plus I prefer liquid because the powder seems to never dissolve. I am going to the store tomorrow and I will look at various prices. Of course like Roxanna said..there is no standard measure...
Meagan is offline  
#13 of 18 Old 10-01-2002, 03:36 PM
Special Member
 
mamawolf's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Carrollton, Georgia
Posts: 5,965
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
BONUS POINTS to Elsie for listening to Mom!!!!

Meagan, I'm going to try to compare also.....let us know!
mamawolf is offline  
#14 of 18 Old 10-03-2002, 04:32 PM
Addicted Member
 
dinapooh2's Avatar
 
Join Date: May 2001
Location: Owasso, OK
Posts: 11,331
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Most of the time we use liquid, unless we find Oxydol powder, which we hardly ever do anymore. That is DH's favorite. As long as it smells good and does a decent job cleaning, I'm not too picky. Purex is usually pretty cheap, and I like the Wal-Mart brand, too. It's basically the same as the Tide powder--same manufacturer, anyhow.
dinapooh2 is offline  
#15 of 18 Old 10-03-2002, 08:24 PM
Addicted Member
 
Meagan's Avatar
 
Join Date: Jan 2001
Location: Spencer, IN
Posts: 18,933
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Ok I priced some when I was at Sam's today and here is what I came up with.

Liquid Gain 300 oz. 96 loads
$11.97 a box
$.04 per oz.
$.12 per load

Powder Gain 235 oz 120 loads
$11.99 per box
$.05 per oz.
$.10 per load


Liquid Tide 300 oz. 96 loads
$17.99 per box
$.06 per oz.
$.19 per load

Powder Tide 263 oz. 120 loads
$17.99 per box
$.07 per oz.
$.15 per load


Liquid Tide w/Bleach 300 oz. 78 loads
$17.99 per box
$.06 per oz.
$.23 per load

Powder Tide w/bleach 267 oz 95 loads
$17.99 per box
$.07 per oz.
$.19 per load


There were others but I did not have the powder and liquid for each (they did not have both). And this is what I noticed. Powder tends to be cheaper per load. Liquid tends to be cheaper per ounce. What does all this mean???? I have no idea. Since there is no standardization of load size it is really impossible to know exactly which one is cheaper. For the ones I priced, the best buy would be one of the Gain's.

Anyone else have any input here????
Meagan is offline  
#16 of 18 Old 07-03-2003, 01:21 AM
Member
 
msmy29's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Sunny California
Posts: 128
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I buy ALL Liquid for about $4.00(100 oz) and it works really well. I don't like powder at all.

If you can get the liquid on sale then it might be a better deal then the power. It also depends on what liquid or powder you like to use. If you find something cheap that WORKS go for it!
msmy29 is offline  
#17 of 18 Old 07-03-2003, 10:15 AM
Addicted Member
 
BeccaSueBoo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: Behind you, look!
Posts: 12,342
Likes Earned: 11
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
I always buy powder because I have better success with it...Tide Quick Dissolving has never given me problems! No white spots!
BeccaSueBoo is offline  
#18 of 18 Old 08-04-2003, 02:00 PM
Member
 
Seabeacon's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Location: Orlando, FL
Posts: 158
Likes Earned: 0
Likes Given: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Quoted: 0 Post(s)
Liquid cost more per ounce.
Seabeacon is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the BabyUniversity.com - Baby and parenting forums and reviews forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in


Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off